almanca-dersleri
  şahıs zamirleri grammer
 
ich (ih) - ben
du (du) - sen     
er/sie/es (er/z:i/es) - o
wir (wi:r) - biz     
ihr (i:r) - siz   
Sie (zi:) - siz (resmi)
sie (zi:) - onlar

                                              Singular (tekil)                        Plural (çogul)
dieser/diese/dieses                           bu                                        bunlar
jener/jene/jenes                               şu                                        şunlar
jener/jene/jenes                               o                                         onlar


                  ich             du               er/sie/es        wir                ihr/Sie             sie
Nominativ     ben            sen                 o                  biz                  siz                  onlar
Genitiv         benim         senin               onun             bizim               sizin                onlarin
Dativ           bana          sana                ona               bize                size                onlara
Akkusativ     beni            seni                onu               bizi                 sizi                 onlari
Lokativ        bende         sende              onda             bizde              sizde              onlarda 
Ablativ        benden       senden            ondan            bizden             sizden            onlardan


                       Singular (tekil)                        Plural (çogul)
Nominativ          köy - das Dorf                         köyler - die Dörfer
Genitiv              köyün - des Dorfes                   köylerin -  den Dörfern
Dativ                köye - dem Dorf                       köylere - den Dörfer
Akkusativ          köyü - das Dorf                        köyleri - die Dörfer
Lokativ             köyde - im Dorf                        köylerde - in den Dörfern
Ablativ              köyden - vom Dorf                   köylerden - von den Dörfern 


Imperfekt - Gecmis Zaman

ich(ih)  -te (te)
du(du)   -test(test) 
er(er)   -te(te)
sie(zi:)  -te(te)
es(es)   -te(te)
wir(wi:r)  -ten(ten)
ihr(i:r)  -tet(tet)
sie(zi:)  -ten(ten)
Sie(zi:) -ten(ten)


machen(mahen) - yapmak
ich mach-te(ih mah-te) - ben yap-tim
du mach-test(du mah-test) - sen yap-tin
er mach-te(er mah-te) - o yap-ti
sie mach-te(zi: mah-te) - o yap-ti
es mach-te(es mah-te) - o yap-ti
wir mach-ten(wi:r mah-ten) - biz yap-tik
ihr mach-tet(i:r mach- tet) - siz yap-tiniz
sie mach-ten(zi: mach-ten) - onlar yap-tilar
Sie mach-ten(zi: mach-ten) - siz yap-tiniz(resmi)

Modal Fiiller (Modalverben)

sprechen(şprehen) - konusmak

 können(könen) - yapabilmek, edebilmek
ich kann sprechen(ih kan şprehen) - ben konuşabiliyorum
du kannst sprechen(du kanst şprehen) - sen konusabiliyorsun
er kann sprechen(er kan sprehen) - o konusabiliyor 

wir können sprechen(wi:r könen sprehen) - biz konusabiliyoruz
ihr könnt sprechen(i:r könt sprehen) - siz konusabiliyorsunuz
sie können sprechen(zi: könen sprehen) - onlar konusabilir
Sie können sprechen(zi:) könen sprehen) - siz konusabiliyorsunuz(resmiyet)
 
  Copyright © serkan güzel 2011  
 
=> Sen de ücretsiz bir internet sitesi kurmak ister misin? O zaman burayı tıkla! <=